INOVOVANÝ ŠKOLSKÝ VZDELÁVACÍ PROGRAM
Základná škola, Považská 12, Košice
Inovovaný školský vzdelávací program
ZŠ – ISCED 1, ISCED 2
Motto:
„ Hľadajme spôsob, aby učitelia menej učili a žiaci viac pochopili.“
Jan Amos Komenský
Vzdelávací program: stupeň vzdelania: ISCED 1, ISCED 2
Dĺžka štúdia: štyri roky, päť rokov
Vyučovací jazyk: slovenský
Študijná forma: denná
Druh školy: štátna
Predkladateľ:
Názov školy: Základná škola
Adresa: Považská 12, 040 01 Košice
IČO: 35542861
Riaditeľ školy: RNDr. Ľuboš Hvozdovič
Koordinátor pre tvorbu iŠkVP: Mgr. Iveta Zschäbitzová (ISCED 1)
RNDr. Marta Žolobaničová (ISCED 2)
Kontakty: 055/ 6432590, 0911 655620 fax: 055/ 6432590
e-mail: zspovke12@gmail.com
Zriaďovateľ:
Názov: Mesto Košice
Adresa: Trieda SNP 48/A, 040 11 Košice
Kontakty: 055 64 192 18 fax: 055 64 192 30
Platnosť dokumentu od 01. 09. 2016 Podpis riaditeľa
==========================================================================================
I. VŠEOBECNÁ CHARAKTERISTIKA ŠKOLY
1. Veľkosť školy
Základná škola je plne organizovaná so všetkými ročníkmi. Kapacita školy je 600 žiakov, 24 tried a 6 odborných učební. Súčasťou školy je telocvičňa, multifunkčne ihrisko, futbalové ihrisko, školský klub detí, centrum voľného času a školská jedáleň. Škola je situovaná v blízkosti centra mesta v mestskej časti Košice-Západ. V blízkosti školy je fakultná nemocnica, kde je dopravný uzol, čo umožňuje návštevu školy aj žiakom z celých Košíc a ich okolia.
2. Charakteristika žiakov
Škola je zameraná na rozšírené vyučovanie športovej prípravy, preto ju okrem žiakov patriacich do nášho školského obvodu navštevujú aj žiaci z iných školských obvodov a z blízkeho okolia. Škola vytvára vhodné podmienky pre vzdelávanie všetkých žiakov a má dlhoročne veľmi dobré skúsenosti so vzdelávaním nadaných žiakov a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
3. Charakteristika pedagogického zboru
Škola má dostatok odborne spôsobilých pedagógov, ktorí sú zárukou kvalitného výchovno-vzdelávacieho procesu. Pedagogickí zamestnanci sa ďalej vzdelávajú v rôznych oblastiach a nadobudnuté skúsenosti, vedomosti a zručnosti uplatňujú v práci so žiakmi. Poskytovanie poradenských služieb v otázkach výchovného, vzdelávacieho, osobnostného a profesijného vývinu žiakov zabezpečuje výchovný poradca. V škole pracuje špeciálny pedagóg, ktorý zabezpečuje komplexnú pedopsychologickú starostlivosť pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v spolupráci s centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie. Poskytuje odborné konzultácie vyučujúcim a rodičom. Zamestnancom školy je aj školský psychológ, ktorý aktívne spolupracuje so žiakmi, rodičmi a vyučujúcimi pri riešení výchovných problémov v škole. Pedagogickí zamestnanci sa podieľajú na tvorbe strategického rozvoja školy, pracujú ako koordinátori Školského vzdelávacieho programu, environmentálnej výchovy, prevencie drogových závislostí a iných sociálno-patologických javov, výchovy k manželstvu a rodičovstvu. V spolupráci s UNICEF sa dlhodobo realizuje projekt Škola priateľská k deťom.
4. Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi
Spolupráca školy s rodičmi je na veľmi dobrej úrovni. Rodičovská rada sa zaujíma o problémy školy a pomáha pri ich riešení. Rodičia sú pravidelne informovaní o plnení hlavných úloh školy a výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojich detí triednymi učiteľmi a vyučujúcimi na piatich celoškolských stretnutiach a prostredníctvom internetovej žiackej knihy. Škola umožňuje žiakom a rodičom využívať počítačovú učebňu s internetom, telocvičňu, multifunkčné ihrisko na spoločné aktivity. Tradíciou sú spoločne organizované akcie – dni otvorených dverí, vianočný večierok, karneval, reprezentačné školské plesy, oslavy MDD, športové turnaje, Hurá prázdniny, školské výlety, exkurzie žiakov na pracoviskách rodičov.
Radu školy tvorí 11 členov, z toho 2 zvolení zástupcovia pedagogických zamestnancov, 1 zvolený zástupca ostatných zamestnancov školy, 4 zvolení zástupcovia rodičov a 4 delegovaní zástupcovia zriaďovateľa. Rada školy zasadá spravidla 4-krát do roka.
Od školského roka 2006/2007 začala škola spoluprácu s organizáciou UNICEF. Počiatočnú spoluprácu pri organizovaní zbierok sme doplnili aj o aktívne zapojenie sa do projektu Škola priateľská k deťom. Rešpektovanie a vyučovanie práv detí je jedným zo základných smerov stratégie školy. Princípy Dohovoru o právach dieťaťa sa premietajú nielen do strategického smerovania školy, ale sú súčasťou učebných osnov, výchovných princípov a spôsobu hodnotenia.
Táto spolupráca nám pomáha pri aktivizácii Žiackej školskej rady, ktorá v našej škole pravidelne zasadá a je zapojená do rozhodovacích procesov školy. V spolupráci so ŽŠR bol vypracovaný Školský poriadok vytvorený v jazyku žiakov.
Škola spolupracuje aj s inými subjektmi:
- s mestskou časťou Košice-Západ,
- s MŠ Zuzkin park, MŠ Ipeľská, MŠ Hronská - poskytnutie telocvične a počítačovej učebne pre deti, otvorené hodiny, spoločné akcie,
- s centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie,
- s knižnicou pre deti a mládež Nezábudka,
- so ZOO v Kavečanoch – zber gaštanov a suchého chleba,
- so Slovenským Červeným krížom,
- s Ligou proti rakovine – finančná zbierka v rámci Dňa narcisov,
- s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva.