O predmetoch
Charakteristika predmetu
Vlastiveda je predmet, ktorý zahŕňa oblasť vzdelania venovanú poznávaniu svojej vlasti, svojho kraja, regiónu a samotnej obce.
Vlastivedné – motivačné poznávanie začína už v detstve, priestor okolo dieťaťa je plný zaujímavých vecí a potrebujú na ne odpoveď. Vlastiveda na 1.stupni ZŠ je obsahovo naplnená emotívnym (dobrodružným) poznávaním, pozorovaním a hodnotením javov a celkovo dojmov z rodnej krajiny (okolie školy a bydliska). S tým súvisí aj poznanie seba samého, svojho miesta v rodine a v komunite, či už školy alebo partie kamarátov. Poznanie svojej krajiny v časových premenách jednotlivých ročných období s dôrazom na starostlivosť o bezpečnosť a zdravie vytvára predpoklady pre vnímanie vzájomného vzťahu človeka a prírody.
Človek aj príroda sa mení v čase a práve preto vnímanie svojej obce, regiónu ale aj celej republiky musí byť spojené s poznaním histórie. Ideálne je prepojenie vychádzok s prírodovedným, kultúrnym, historickým prepojením. Vlastiveda je rozdelená na dve veľké časti, a to Príroda Slovenska a Slovensko v minulosti a dnes.
V časti Príroda Slovenska je základom spoznanie vybratých prírodných krás (napr. pohoria, jaskyne) najmä prostredníctvom povestí, rozprávaní na základe obrázkov a i. Slovensko v minulosti a dnes sú príbehy historického rázu. Zakladá sa na spoznaní významných udalostí v histórii Slovákov, o ich zaradení v správnom časovom slede. (Cestujeme po Slovensku). Dôraz je na práci s príbehmi a obrázkami a na čítaní zjednodušenej mapy.
Rozdelenie obsahu do ročníkov v základnej škole
3. ročník
Miestna krajina - Obec - Doprava v obci - Orientácia podľa svetových strán
Plán - Mapa
Voľný čas - Šport - Kultúra - História
SLOVENSKO - pohoria - nížiny - vodstvo
Kde sa nachádza Slovensko? Povesťami opradené pohoria (Tatry, Nízke Tatry, Pieniny, Malá Fatra). Naše rieky. jaskyne Slovenska plné záhad. (Demänovské j., Domica). Lesy.
Ročné obdobia - v meste a na vidieku
Sviatky a tradície
4. ročník
Slovensko na mape - mapa, znaky, mierka, povrch, príroda, vodstvo.
Slovensko v minulosti a dnes - dejiny a história. Štátne symboly
Výlety po Slovensku
1. Od Tatier k Dunaju
Spoznávanie jednotlivých regiónov, prírodných a kultúrnych zaujímavostí. Tatry, Nízke Tatry, Liptov, Turiec, Orava, Kysuce, Záhorie a Bratislava.
2. Od Dunaja po Hornád
Podunajsko, Štiavnické a Kremnické vrchy, Horehronie, Poľana, Muráň a Gemer.
3. Od Hornádu po Dunajec
Plavíme sa plťou po Dunajci – Pieniny. Soľ nad zlato – Prešov. Spišský hrad a jeho sláva. Naše jaskyne – Rožňava a okolie. Najkrajší kostol Slovenska – Košice. Ako strieka gejzír.
Pamiatky UNESCO na Slovensku