O predmete
TELESNÁ A ŠPORTOVÁ VÝCHOVA
Telesná a športová výchova v podmienkach 2. st. ZŠ Považská 12 je delená na skupinu dievčat a skupinu chlapcov. Čo sa týka infraštruktúry k dispozícii v ZŠ je telocvičňa s drevo-parketovým povrchom, vonkajšie multifunkčné ihrisko s umelým trávnatým kobercom, vonkajšie ihrisko s asfaltovým povrchom a veľké futbalové ihrisko s trávnatým povrchom.
ZŠ je po športovej stránke vybavená rôznymi loptami (futbal, hádzaná, volejbal, basketbal, záťažové - od 1 kg po 5 kg), loptičkami (kriket, florbal, balančné) a rôznym športovým náčiním a náradím ako sú gule (vrh), granáty (hod), disky (hod), vortex (hod), švihadlá, bežecké rebríky, žinenky, švédske debne, gymnastická koza, odrazové mostíky, TRX tréningové pásy, bránky (malý futbal, florbal, hádzaná, veľký futbal), fit lopty, balančné podložky, lavičky, rebriny, hrazdy, laná, obruče, tyče na šplh, basketbalové koše, rôzne druhy prekážok a pod.
V rámci súťaží (Školský šport, Školská športová liga mesta Košice) sa ZŠ každoročne zapája do okresných kôl v športoch, ako napr. futbal, florbal, atletika, hádzaná, basketbal, vybíjaná, plávanie a pod. (v závislosti od propozícií súťaží).
ZŠ organizuje každoročne pre žiakov 1. st. základný plavecký kurz a pre žiakov 2. st. spravidla v mesiaci február základný kurz zjazdového lyžovania (Ždiar).
CHARAKTERISTIKA
Predmet telesná a športová výchova poskytuje základné informácie o biologických, fyzických a sociálnych základoch zdravého životného štýlu. Žiak si v ňom rozvíja schopnosti a osvojuje vedomosti, zručnosti a návyky, ktoré sú súčasťou zdravého životného štýlu nielen počas školskej dochádzky, ale i v dospelosti. Osvojí si zručnosti a návyky na efektívne využitie voľného času a zároveň vedomosti o zdravotnom účinku osvojených zručností a návykov.
CIELE
Všeobecným cieľom telesnej a športovej výchovy ako vyučovacieho predmetu je umožniť žiakom rozvíjať kondičné a koordinačné schopnosti na primeranej úrovni, osvojovať, zdokonaľovať a upevňovať si pohybové návyky a zručnosti, zvyšovať svoju pohybovú gramotnosť, všeobecnú pohybovú výkonnosť a zdatnosť, prostredníctvom vykonávanej pohybovej aktivity pôsobiť a dbať o zdravie, vytvárať trvalý vzťah k pohybovej aktivite, telesnej výchove a športu s ohľadom na ich záujmy, predpoklady a individuálne potreby ako súčasť zdravého životného štýlu a predpokladu schopnosti celoživotnej starostlivosti o vlastné zdravie. Základ je teda fokusovaný na silu, rýchlosť, vytrvalosť a obratnosť.
OBSAH
Obsahovo je predmet telesná a športová výchova rozdelený podľa ročníkov a tvoria ho nasledovné športové aktivity:
- Atletika
- technika behu, bežecká abeceda
- nízky štart
- vysoký štart
- beh (60 m, 300 m, 800 m)
- štafetový beh (4 x 60 m)
- skok do diaľky (z miesta, s rozbehom, trojskok)
- skok do výšky
- hod (kriketová lopta, vortex, granát, disk)
- vrh (guľa)
- Futbal
- vedenie lopty
- prihrávky
- útočné kombinácie
- obranné kombinácie
- hra
- herný výkon
- herná činnosť jednotlivca
- Základy gymnastických športov
- kotúle (vpred, vzad, väzba kotúľov)
- stojka na rukách (s oporou)
- preskok (švédska debňa, gymnastická koza)
- visy (hrazda)
- zhyby
- šplh (lano, tyč)
- Hádzaná
- vedenie lopty, streľba
- prihrávky
- obrana
- útok
- hra
- herný výkon
- herná činnosť jednotlivca
- Volejbal (u 5. a 6. ročníka Prehadzovaná)
- prihrávky
- nahrávky
- podanie
- blokovanie
- hra
- herný výkon
- herná činnosť jednotlivca
- Basketbal
- prihrávky
- uvoľňovanie, dvojtakt
- streľba
- útočné kombinácie
- obranné kombinácie
- hra
- herný výkon
- herná činnosť jednotlivca
HODNOTENIE
Všeobecná pohybová výkonnosť a telesná zdatnosť sa hodnotí u žiakov spravidla v závere každého školského roka (u 5. ročníka aj na začiatku ako vstupná kontrola a hodnotenie). Avšak hodnotenie je možné vykonávať aj na začiatku školského roka, kedy si vieme overiť rozdiel medzi počiatočnou a koncoročnou fyzickou zdatnosťou žiakov. Testovanie všeobecnej pohybovej výkonnosti slúži aj na posúdenie jej aktuálneho stavu v priebehu štúdia na 2. st. ZŠ.
Testovanie sa vykonáva z jednotlivých disciplín „Atletických výkonnostných noriem“ a z „EUROFIT testu“:
- Atletické výkonnostné normy
- beh na 60 m
- beh na 300 m
- beh na 800 m (resp. beh na 6 min)
- skok do diaľky
- skok do výšky
- hod kriketovou loptičkou
- hod vortexom
- hod granátom
- vrh guľou
- EUROFIT test
- člnkový beh 5 x 10 m
- skok do diaľky z miesta
- vis na hrazde
- výdrž v zhybe
- sed/ľah 30 sek
- podpor ležmo (kľuk)
ORGANIZÁCIA
Organizácia hodín telesnej a športovej výchovy pozostáva z nástupu, kontroly účasti, kontroly úborovosti, zápisu dôvodov necvičenia - písomné resp. elektronické (EduPage) ospravedlnenie rodičom (ak nie je, žiaci a žiačky sa vyzývajú, aby rodičia nezabudli ospravedlniť svoje deti cez EduPage ešte v daný deň), oboznámenia s obsahom a cieľom vyučovacej hodiny, s priestormi a pomôckami potrebnými na cvičenie. Nasleduje krátka rozcvička - beh/bežecká abeceda, silové cviky na hrazde a rebrinách (visy a podpor ležmo, zhyb), rozcvičenie svalov tela s dôrazom na partie potrebné pri vykonávaní športovej aktivity podľa jej obsahu. Nasleduje rozdelenie cvičiacich na jednotlivcov resp. do skupín (dvojice, trojice, štvorice), nácvik jednotlivých činností a potom hra (s vysvetlením pravidiel), u atletiky beh, hody, vrhy, koordinačné a rýchlostné cvičenia. Pred ukončením vyučovacej hodiny sa vykonáva nástup cvičiacich, vyhodnotím, vyzdvihnutím kladov (pochvala, povzbudenie, motivácia do ďalšej vyučovacej hodiny), poukáže sa na zásadné nedostatky, na ktoré sa budeme zameriavať na ďalšej vyučovacej hodine.
Pred všetkými cvikmi a cvičeniami sa vykonáva ich popis, vysvetlenie, názorná ukážka a predvedenie samotného cviku/nácviku/hry. Počas vykonávania jednotlivých činností vyučujúci pozoruje cvičiacich, pohybuje sa medzi nimi a priebežne opravuje chyby pri cvičení s dôrazom na odstraňovanie nedostatkov. Dbá sa na bezpečnosť. Vyučovacia hodina končí spravidla 5 min pred jej koncom podľa rozvrhu hodín z dôvodu prezlečenia sa v šatni a odchodu na prestávku a ďalšie vyučovanie.
ÚBOR
Vzhľadom na poveternostné podmienky, ročnú dobu a kapacitné využitie telocvične je potrebné a nevyhnutné, aby na hodinách telesnej a športovej výchovy mali cvičiaci počas celého školského roka nasledovný úplný úbor:
- tepláková súprava - bunda, nohavice (v letnom/teplom období krátke nohavice)
- tričko krátky/dlhý rukáv (aj náhradné)
- ponožky (aj náhradné)
- halová obuv / cvičky (telocvičňa), bežecká obuv (vonkajší areál)
- prezliekanie sa vykonáva vo vyčlenených šatniach telocvične (zvlášť pre chlapcov a zvlášť pre dievčatá), je potrebné si nosiť vrecúško a uterák
Počas hodín telesnej a športovej výchovy je zakázané žuvať žuvačku, jesť akékoľvek jedlo, mať na sebe akékoľvek ostré predmety ako sú prstene, retiazky, náramky, dlhé náušnice, hodinky a pod. a taktiež mať nalepené dlhé (umelé) nechty. Je zakázané vykonávať cvičenie na boso.
Na hodiny telesnej a športovej výchovy je potrebné si nosiť so sebou dostatok vody (pitný režim), fľaše s vodou je potrebné nechávať na chodbe pri vstupe do haly telocvične.
Ak by sa stal počas hodín telesnej a športovej výchovy menší úraz alebo poranenie, v kabinete pedagógov je k dispozícii lekárnička.
Športová Príprava
Športová príprava so zameraním na ľadový hokej má za cieľ:
- cieľavedomé telesné, funkčné a pohybové zdokonaľovanie talentovaných detí a mládeže
- v špecifických činnostiach, ktoré vyžaduje zvládnutie hry za rešpektovania senzitívnych
- období jednotlivých vekových kategórií
- plniť významnú motivačnú funkciu pre deti a mládež
- formovať kladný vzťah mládeže k športu
- participovať pri rozvoji talentovaných žiakov