• Projekt COMENIUS

        •                                                                             

                      

                  Rozhodnutím Európskeho parlamentu a Rady č. 1720/2006/es z 15. novembra 2006 sa ustanovil akčný program, ktorý sa bude realizovať v rokoch 2007- 2013 pod názvom "Program celoživotného vzdelávania". Text Rozhodnutia nájdete v časti
          Info o programe
                 Všeobecným cieľom programu je prostredníctvom celoživotného vzdelávania prispievať k rozvoju Európskeho spoločenstva ako vyspelej znalostnej spoločnosti s trvalo udržateľným hospodárskym rozvojom, vyšším počtom a kvalitnejšími pracovnými miestami, ako aj väčšou sociálnou súdržnosťou pri súčasnom zabezpečení riadnej ochrany životného prostredia pre budúce generácie. Program je zameraný najmä na rozvoj výmeny, spolupráce a mobility medzi systémami vzdelávania a odbornej prípravy v rámci Spoločenstva tak, aby sa stali svetovým štandardom kvality. Bližšie o cieľoch a prioritách programu sa dozviete vo Výzve na podanie projektov a prihlášok (časť1 a 2) v časti Info o programe
                 Štruktúru programu tvoria štyri sektorové podprogramy (Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci a Grundtvig), prierezový program a program Jean Monnet. Každá časť programu kladie dôraz na aktivity podporujúce rozvoj národných stratégií celoživotného vzdelávania a zabezpečujúce nadnárodnú spoluprácu rôznych častí systémov vzdelávania a odbornej prípravy.

          Program Comenius sa venuje potrebám v oblasti výučby a učenia sa všetkých osôb zapojených do predškolského a školského vzdelávania až do skončenia vyššieho stredoškolského vzdelávania, ako aj inštitúciám a organizáciám, ktoré takéto vzdelávanie poskytujú.


           

          Popri cieľoch programu celoživotného vzdelávania má program Comenius tieto osobitné ciele:

          • rozvíjať medzi mladými ľuďmi a pedagógmi poznanie a chápanie rozmanitosti európskych kultúr a jazykov a jej hodnoty;
          • pomáhať mladým ľuďom získavať základné životné zručnosti a schopnosti potrebné pre ich osobný rozvoj, budúce zamestnanie a aktívne európske občianstvo.

          Program Comenius má tieto operačné ciele:

          • zlepšiť kvalitu mobility žiakov a pedagógov v rôznych členských štátoch; · zlepšiť kvalitu partnerstiev medzi školami v rôznych členských štátoch tak, aby sa počas trvania programu aspoň jeden žiak zúčastnil spoločných vzdelávacích činností;
          • podporovať učenie sa moderných cudzích jazykov;
          • podporovať rozvoj inovačného obsahu, služieb, pedagogických teórií a praxe celoživotného vzdelávania s podporou IKT;
          • zvýšiť kvalitu a európsky rozmer odbornej prípravy učiteľov; podporovať zlepšovanie pedagogických prístupov a riadenia škôl.

          Názov projektu: ŠPORTOM ZA EURÓPU BEZ DROG A NÁSILIA

                   Náš projekt má športové zameranie. Jeho cieľom je prostredníctvom športových aktivít upevňovať v žiakoch zdravé návyky, viesť ich k zmysluplnému tráveniu voľného času ako prevencii pred drogovou závislosťou a násilím. Zámerom projektu je prebudiť v žiakoch športového ducha, zdravú súťaživosť.Očakávaný cieľ je aj nadviazanie medzinárodných priateľstiev, spoznanie nových kultúr, tradícií, životných podmienok partnerských krajín,interkultúrny dialóg prostredníctvom športových aktivít.Úlohou projektu je podporiť motiváciu žiakov učiť sa cudzie jazyky, zdokonaľovať sa v komunikácii. Súčasťou projektových aktivít bude tvorba powerpointových prezentácií / videozáznamu o sebe, o svojej škole, o svojom meste, absolvovanie minimaratónu v rámci Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, stretnutie s osobnosťou športového života mesta alebo s absolventom školy, súťaž v hádzaní papierových lastovičiek, cyklistická túra, ľahkoatletické a loptové súťaže. Výsledkom medzinárodnej spolupráce bude zostavenie šesťjazyčnej anglicko - nemecko - slovensko - česko - maďarsko - poľskej encyklopédie slávnych športovcov partnerských krajín so slovníkom športových termínov a dokumentárny film o dvojročnom športovom dianí partnerských krajín počas projektových stretnutí a počas Svetových dní zdravia.



          Ciele projektu:

          Spoznať slávne osobnosti športového života partnerských krajín. Žiaci budú zbierať informácie a materiály  o slávnych osobnostiach športu  vlastnej krajiny, z nich zostavia časť spoločnej encyklopédie a výsledky si navzájom vymenia - zostavia spoločnú encyklopédiu slávnych športovcov.


          Zdokonaliť sa v komunikácii  v cudzom jazyku a spoznať základy jazykov partnerských krajín.
          Žiaci doplnia encyklopédiu slávnych športovcov o športový terminologický slovník - v AJ, NJ a vo svojom rodnom jazyku - výsledky si navzájom vymenia - bude súčasťou šesťjazyčnej encyklopédie. Žiaci si napíšu sviatočné pozdravy, opíšu národné tradície -Vianoce, Veľká Noc - a zrealizujú výstavku.


          Navrhnúť logo športovej spolupráce.
          Žiaci vytvoria vlastné výtvarné návrhy na logo, výsledky si vymenia a zrealizujú výstavku prác.


          Zdokumentovať dvojročné športové diane v partnerských školách, aktívne sa doň zapojiť
          .
          Žiaci  sa zapoja do športových aktivít počas projektových stretnutí, počas Svetových dní zdravia, počas domácej projektovej práce - nácvik ľudového či moderného tanca, beseda so známym športovcom a pomocou videokamery, fotoaparátu ich zdokumentujú - výsledky si vymenia - stanú sa časťou spoločného dokumentárneho filmu.



          Koordinátor:
              Základná škola, Považská 12, Košice, Slovenská republika


          Partneri:
                         Základní a mateřská škola,Ostrava, Česká republika

                                  Szepsi Csombor Márton Gimnázium, Szakképző és Általános iskola, Szikszó, Maďarská republika 

                                  Szkola Podstawowa im. kard.Stefana Wyszyńskiego w Czudcu, Poľská republika


          Úlohy všetkých škôl budú rovnaké, výsledné produkty si navzájom porovnáme.

          • Vyrobiť spoločnú encyklopédiu - výsledný produkt 1. roku - zodp. - Czudec, Poľská republika.
          • Vyrobiť spoločný dokumentárny film o dvojročnom športovom dianí partnerských krajín počas projektových stretnutí a počas Svetových dní zdravia - výsledný produkt 2. roku – zodp. - Szikszó, Maďarská republika.

        • Asociovaní partneri
            - pomoc pri organizovaní športových podujatí, beseda so známym športovcom, rozširovanie výsledkov spolupráce.


          Slovensko
          Miestny úrad Mestskej časti Košice - Západ, Tr. SNP 39, 040 11 Košice, Verejný orgán miestnej správy, SK
          Školský športový klub - Bernolákova 16, Košice, Nezisková asociácia ( miestna ), SK


          Česká republika
          Statutární město Ostrava, Úřad městského obvodu Ostrava -Jih, Ostrava - Hrabůvka, Verejný orgán miestnej správy, CZ
          SRPŠ při ZŠ Šeříkova, Ostrava -Výškovice, Nezisková asociácia (miestna), CZ

          Poľsko
          Urząd Gminy w Czudcu, ul. Starowiejska 6, 38-120 Czudec, Verejný orgán miestnej správy, PL
          Ośrodek Edukacji Nauczycieli I Pracowników Administracji Samorządowej w Czudcu, ul. Rzeszowska 82, 38 -120 Czudec, Nezisková asociácia (regionálna), PL



          1. PROJEKTOVÉ STRETNUTIE

          Dátum: 3. - 7. 10. 2007  
          Miesto konania: ZŠ Považská 12, Košice, Slovenská republika
          Účastníci: žiaci a učitelia z Českej, Maďarskej a Slovenskej republiky

          Ciele:
                Nadviazať osobné kontakty medzi žiakmi, učiteľmi, plánovanie aktivít na 1.rok vzájomnej spolupráce, powerpointové prezentácie o sebe, o svojej škole, o svojom meste, o svojej krajine, spoločné športové súťaženie, účasť na hádzanej, na hokeji, prijatie v Českom kultúrnom centre jeho riaditeľkou JUDr. Kateřinou Novotnou a beseda so známymi československými futbalistami (p.Švajlenom, p. Urbanom a p. Popluhárom), prijatie u námestníka primátora mesta Košice, MUDr. Mareka Vargovčáka, zodpovedného za oblasť školstva, návšteva leteckého múzea a múzea voskových figurín (maratónsky bežec Abebe Bikila), beseda s vedúcou knižnice Nezábudka, Evou Bujánskou, tematicky venovaná MMM, 7. 10. 2007 účasť na minimaratóne v rámci Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach.

    • Kontakty

      • Základná škola
      • +421 / 055 / 643 2590
      • školská Jedáleň +421 / 055 / 643 2701
      • Považská 12
        040 11 Košice
        Slovakia
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje