• 1. proj. stretnutie



        • Správa z prvého projektového stretnutia


          Dátum konania: 3. - 7. 10. 2007                                                                  Miesto konania: Košice, Slovak Republic


          Účastníci projektového stretnutia: 

          • koordinátor

          Základná škola, Považská 12, 040 11 Košice, Slovak  Republic ( 3. - 7. 10. 2007 )
          10 žiakov (7 dievčat, 3 chlapci);
          Veronika Ácsová, Nikola Barcziová, Katarína Čičáková, Simona Hudáková, Dominik Joščak, Patrik Kronovetter, Martin Lehotský, Stela Olejárová, Ivana Průšová, Nikola Tomašíková
          3 učitelia (3 ženy)

          Valéria Birošová, Katarína Pristášová, Marta Žolobaničová


          • partneri

          Základní a mateřská škola, Šeříková 33, 700 30 Ostrava, Czech Republic ( 3. - 7. 10. 2007 )
          5 žiakov (5 dievčat, 0 chlapcov);
          Soňa Fajkusová, Katarína Floryková, Lea Klečková, Pavla Prchalová, Veronika Rusková
          2 učitelia / 2 ženy
          Jarmila Skřínská, Jana Žídková


          Szepsi Csombor Márton Gimnázium, Szakképző és Általános Iskola, Miskolci út 9, 3800 Szikszó, Hungary
          ( 5 . - 7. 10. 2007 )

          5 žiakov (4 dievčatá, 1 chlapec);
          Lőrincz Bernadett, Nagy Petra, Petró Angéla, Simonfalvi Laura, Horváth Balázs,
          2 učitelia (1 žena, 1 muž)

          Nemes Ildikó, Lengyel József 

           

          Szkola Podstawowa im. kard.Stefana Wyszyńskiego w Czudcu, ul. Rzesowska 33, 38 - 120 Poland

          Poľský partner sa na projektovom stretnutí  nezúčastnil, pretože sa až počas konania projektového stretnutia 5.10.2007 dozvedel, že poľská národná agentúra projekt schválila a čakajú na oficiálne potvrdenie.

           

           

          Ciele projektového stretnutia:

          • Potvrdenie spoločných cieľov, obsahu, formy realizácie projektu.
          • Naplánovanie projektových aktivít na prvý rok spolupráce - rozdelenie úloh a zodpovednosti za ich realizáciu.
          • Ako bude každá zo škôl riešiť zvolenú tému?
          • Ako často a akým spôsobom budeme komunikovať?
          • Ako sa zabezpečí zber dát, monitorovanie postupu a rozširovanie informácií o projekte?
          • Aké vybavenie, zdroje, odbornú základňu a kontakty môže poskytnúť tá ktorá škola?
          • Upresnenie termínu 2. projektového stretnutia v Ostrave v Českej republike.
          • Podpora a pomoc zo strany orgánov štátnej správy a miestnej samosprávy, rodičovského združenia, od miestnych médií.
          • Aké návrhy, nápady a námety máte do spoločného projektu?
          • Prezentácie žiakov (Power-Point) o sebe, o svojej škole, o meste, krajine.
          • Spoločné športové aktivity počas projektového stretnutia.
          • Účasť žiakov a učiteľov na minimaratóne v rámci Medzinárodného maratónu mieru - súčasť projektového stretnutia.

           

           

          V dňoch 3.-7.10.2007 (podľa termínu uvedeného v prihláške) sa v našej Základnej škole na Považskej 12 v Košiciach (SR) konalo prvé projektové stretnutie 3 partnerských krajín, koordinátora (ZŠ,Považská 12, 040 11 Košice, Slovak  Republic ) a 2 partnerov (Základní a mateřská škola, Šeříková 33, 700 30 Ostrava ,Czech Republic, Szepsi Csombor Márton Gimnázium, Szakképző és Általános Iskola, Miskolci út 9, 3800 Szikszó, Hungary).
                      Projektové stretnutie začalo 3.10. 2007 privítaním českých partnerov typicky slovanským zvykom, chle
          bom a soľou žiakmi našej ZŠ v krojoch a riaditeľom školy, RNDr. Ľubošom Hvozdovičom. Po spoločnom obede sme hosťom ukázali historické centrum nášho mesta a v Galérii Bašta na Hrnčiarskej ulici č.7 sme sa zúčastnili na besede pod názvom História českého a československého futbalu s legendami československého futbalu (p. A.Urbanom, J.Popluhárom, A.Švajlenom). Súčasťou besedy bola aj vernisáž výstavy České góly. V rámci dní českej kultúry 2007 ju pripravili Český spolok v Košiciach, České centrum Košice, Východoslovenské múzeum v spolupráci s Národným múzeom v Prahe pod záštitou predsedu košického samosprávneho kraja, Zdenka Trebuľu a Ministerstva kultúry ČR. Účastníci projektového stretnutia si pohovorili s legendami československého futbalu, videli výstavku dobového športového aj olympijského oblečenia športovcov, ich dresy, kopačky, športové tašky, lopty, vlajky športových klubov, poháre, medaily... Získali aj podpisy od legendárnych športovcov.

          Účasť na podujatí sme zdokumentovali digitálnym fotoaparátom, prítomná bola aj STV.

          Po ukončení podujatia si slovenskí žiaci pozvali domov na návštevu českých žiakov, aby sa lepšie spoznali a mohli navzájom porovnať svoj spôsob života.

           

          4. 10. 2007


               V súlade s témou nášho spoločného projektu účastníci navštívili letecké múzeum, oslovili sme na spoluprácu rodiča jedného z našich žiakov, pána Jaroslava Henzélyho, ktorý je lektorom leteckého múzea. Ako bývalý športový pilot  motivoval žiakov k užitočnému tráveniu voľného času, pohovoril s nimi o športovom lietaní, premietol im video s nahrávkou akrobatického lietania a predstavil im exponáty leteckého múzea. Účastníci projektového stretnutia mali možnosť sadnúť si do kokpitu stíhacieho lietadla.
          Akcia zdokumentovaná digitálnym fotoaparátom. Novinárovi z denníka Korzár sme poskytli informácie o našom projekte, článok nevyšiel.
              
          V popoludňajších hodinách nás na Magistráte mesta Košice privítal námestník primátora mesta Košice, MUDr. Marek Vargovčák, zodpovedný za oblasť školstva. Zaujímal sa o obsah a realizáciu nášho spoločného projektu, bol prekvapený originálnym nápadom zúčastniť sa na minimaratóne v rámci MMM. S účastníkmi projektového stretnutia hovoril o športových aktivitách Košíc a  Ostravy. Diskutovali sme aj o školskej problematike, našich hostí informoval aj o kandidatúre mesta Košice na Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013. Prítomným venoval suveníry o Košiciach, hostia ho tiež obdarovali a odfotografoval sa s nami.
          Akcia zdokumentovaná digitálnym fotoaparátom.
              
          O 15.00 hod. sme navštívili detskú knižnicu Nezábudka na Poľovníckej ulici, v ktorej nás jej pani vedúca, Eva Bujánska privítala, predstavila nám jej činnosť s ohľadom na aktivity, ktoré v rámci Medzinárodného maratónu mieru v knižnici každoročne realizujú (čitateľský maratón, čitateľská štafeta), zaujala nás výstava kníh tematicky venovaná MMM.Aj v priestoroch knižnice budeme prezentovať a rozširovať výsledky našej vzájomnej spolupráce-podľa prihlášky.
          Akcia zdokumentovaná digitálnym fotoaparátom.
              
          Vo večerných hodinách sa v priestoroch klubu  Átrium (patrí asociovanému partnerovi - Miestnemu úradu Mestskej časti Košice-Západ, Tr. SNP 39, 040 11 Košice - oddeleniu kultúry, školstva a športu) konal slávnostný kultúrny program na počesť našich hostí za účasti vystupujúcich žiakov, učiteľov a rodičov. Pri počúvaní zmesi hudobných skladieb slovenských, českých a maďarských autorov, typického lyžičkového tanca v podaní členov súboru Jahôdka - našich žiakov, sa uskutočnil interkultúrny dialóg. Umocnilo ho aj tanečné vystúpenie žiačok z Českej republiky. Podľa prihlášky v priestoroch klubu Átrium budeme rozširovať výsledky, skúsenosti a výsledné produkty našej spolupráce.
          Akcia zdokumentovaná digitálnym fotoaparátom a videokamerou.

           


          5. 10. 2007

               Sme privítali členov maďarskej delegácie, ktorá sa z objektívnych príčin zapojila do stretnutia až 5.10.2007. Po tradičnom slovanskom privítaní sme navštívili České centrum v Košiciach, kde na nás čakala jeho riaditeľka, JUDr. Kateřina Novotná. V priestoroch bývalého českého veľvyslanectva a jeho záhrady sa konala neformálna beseda. Účastníci projektového stretnutia sa zaujímali o činnosť Českého centra, komunikovalo sa v slovenskom, českom a anglickom jazyku. Žiaci sa navzájom predstavovali, hovorili o svojich záľubách. Pani riaditeľku informovali o našom spoločnom projekte, ktorým bola nadšená natoľko, že nám ponúkla priestory Českého centra na krst encyklopédie športovcov ako výsledného produktu 1.roku spolupráce. O návšteve v Českom centre jeho pracovníci hneď informovali na stránkach: www.czc.sk  a uverejnili aj zopár fotografií z našej návštevy.
          Akcia zdokumentovaná digitálnym fotoaparátom aj pracovníkmi Českého centra - www.czc.sk.
              
          V súvislosti s cieľmi nášho projektu sme prešli trať minimaratónu na Hlavnej ulici  v Košiciach, odfotografovali sme sa pod sochou maratónca mieru, požiadali sme o fotografiu keňských maratónskych bežcov, ktorých sme stretli v uliciach mesta, navštívili sme múzeum voskových figurín so slávnym maratónskym bežcom Abebe Bikilom-skupinové foto partnerských krajín pri voskovej figuríne a zaprezentovali sme sa na minimaratón. Prevzali sme si propozície súťaže aj maratónske tričká so štartovnými číslami. Popoludnie a večerný program patrili projektovej práci. Žiaci sa navzájom predstavovali - Power-Pointové prezentácie o sebe, o svojich školách, mestách v anglickom jazyku. Žiaci aj učitelia sa dohodli na spôsobe komunikácie počas práce na projekte (pracovný jazyk AJ, frekvencia výmeny informácií - raz za 2 týždne e-mailami, častejšie podľa potreby; každá krajina si určila koordinátora spomedzi žiakov; učitelia komunikujú častejšie a podľa potreby e-mailami alebo cez skype, mobil, v prípade zaneprázdnenosti aspoň potvrdia prijatie e-mailu). Riaditeľ školy, RNDr.Ľ. Hvozdovič, hosťom ukázal priestory našej ZŠ a žiaci sa zapojili do spoločných športových aktivít aj s učiteľmi: hrali volejbal, floorbal, basketbal, hádzanú.
          Akcia zdokumentovaná digitálnym fotoaparátom aj videokamerou.

           

           

          6. 10. 2007

          Sme pokračovali v projektovej práci:

          • potvrdili sme spoločné ciele, obsah a formu realizácie nášho projektu;
          • rozdelili sme si úlohy v prvom roku spolupráce-poľský partner potvrdil e-mailom účasť na spoločnom projekte a prebral zodpovednosť za realizáciu výsledného produktu za 1. rok-zostavenie spoločnej encyklopédie;
          • český partner prevzal zodpovednosť za vytvorenie spoločnej webovej stránky projektu;
          • upresnili sme termín 2.projektového stretnutia v Ostrave,v Českej republike od 14.-18. 5.2008;
          • navzájom sme sa informovali o technických možnostiach škôl pri spracovávaní encyklopédie a výrobe filmu;
          • koordinátor-SR bude zabezpečovať komunikáciu s učiteľmi aj so zodpovednými žiakmi z partnerských krajín, aby zabezpečil zber informácií, monitoroval postup prác, rozširovanie informácií o projekte. 

          Dohodli sme sa na tom, že každá škola bude úlohy vyplývajúce z projektového kalendára riešiť podľa svojich možností, predstáv a tvorivosti žiakov,výsledné produkty si porovnáme. 

                 Ž
          iaci sa brainstormingom dohodli, že:

          • encyklopédia bude obsahovať 20 strán, z toho 5 strán bude národných, určili možnosť výberu z 13 odvetví športu (football, ice hockey, tennis, skiing, kick boxing, cycling, volleyball, basketball, waterpolo, fencing, swimming, kayak, motor bike racing), obsah národných strán je záležitosť partnerských krajín;
          • súčasťou encyklopédie bude graf (výsledok ankety 50 žiakov 7.ročníka s 3 otázkami: Ktoré sú tvoje obľúbené športy? Ktorým športom sa aktívne venuješ ? Ktoré športy rád sleduješ v televízii? Osobitne sa vyhodnotia výsledky za chlapcov aj za dievčatá);
          • športový slovník-súčasť encyklopédie bude obsahovať 10 slov v AJ, NJ, SJ, ČJ, MJ, PJ, ktoré sa žiaci naučia počas projektového stretnutia v Ostrave (ball, player, goal, coach, ice, water, score, match, winner, stadium), súčasťou slovníka bude nahrávka so správnou výslovnosťou športovej terminológie v národných jazykoch partnerských krajín na magentofónovej páske(interkultúrny dialóg).

            Slovensko vytvorí terminológiu v anglickom a nemeckom jazyku, prepošle ju do ČR, Česi ju doplnia českými výrazmi a do týždňa prepošlú do Maďarka, Maďari do týždňa Poliakom, Poliaci späť Slovákom. V popoludňajších hodinách sme sa zúčastnili na hádzanej v modernej športovej hale (patrí nášmu druhému asociovanému partnerovi - Školskému športovému klubu na Bernolákovej ulici č.16 v Košiciach).  Vo večerných hodinách sme navštívili STEEL ARÉNU a sledovali sme hokejový zápas HC Košice - Dukla Trenčín. Pre mnohých žiakov aj učiteľov to bol veľký zážitok, lebo prvýkrát boli na živom hokejovom stretnutí. Na hádzanej aj na hokeji priame prenosy zaznamenávala STV.
          Podujatia počas celého dňa zdokumentované digitálnym fotoaparátom aj videokamerou.

           

          7. 10. 2007


              Sme sa zúčastnili na minimaratóne (4,2 km) v rámci MMM - hlavná športová aktivita v rámci projektového stretnutia (okrem žiakov a učiteľov, účastníkov projektového stretnutia sa do minimaratónu zapojili aj predseda rodičovskej rady, pán Machava a mnoho ďalších rodičov so svojimi deťmi). Priebeh celého dňa zdokumentovaný digitálnym fotoaparátom a samotný minimaratón videokamerou. Po spoločnom obede a neformálnom vyhodnotení projektového stretnutia maďarská a česká delegácia odcestovali domov.

           

           

          Poznámka:

             O výsledkoch projektového stretnutia sme priebežne informovali poľského partnera prostredníctvom e-mailov počas projektového stretnutia aj po jeho ukončení, zaslali sme im aj DVD s fotografiami. V závere projektového stretnutia všetci jeho účastníci obdržali certifikát o účasti a DVD s fotografiami, ktoré dokumentujú celý priebeh prvého projektového stretnutia v Košiciach.

            

    • Kontakty

      • Základná škola
      • +421 / 055 / 643 2590
      • školská Jedáleň +421 / 055 / 643 2701
      • Považská 12
        040 11 Košice
        Slovakia
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje