• Krst encyklopédie

•           Prvý rok spoločnej práce na medzinárodnom multilaterálnom školskom projekte Comenius pod názvom WITH SPORT FOR EUROPE WITHOUT DRUGS AND VIOLENCE - ŠPORTOM ZA EURÓPU BEZ  DROG A NÁSILIA je úspešne za nami. Dôkazom toho je krst našej spoločnej Encyklopédie slávnych športovcov partnerských krajín. Konal sa 4.októbra 2008 o 10.00 hodine v Čes-kom centre na Rázusovej ulici v Košiciach. S radosťou sme pred rokom prijali ponuku jeho riaditeľky, JUDr. Kateřiny Novotnej,  aby sme ju pokrstili v jeho priestoroch. Bolo to symbolické stretnutie, lebo návštevou Českého centra  sa spolupráca s našimi partnermi začala. Symbolický bol aj výber krstného otca. Bol ním bývalý československý futbalový olympionik, pán Anton Švajlen. Pred rokom sme sa počas spoznávania známych športovcov našej krajiny spolu s hosťami z partnerských škôl zúčastnili na krste jeho knihy a na besede s bývalými československými futbalovými legionármi v Katovej Bašte na Hrnčiarskej ulici v Košiciach. Krstilo sa, ako ináč, trávou z futbalového ihriska.

Krst knihy moderovali žiačky VIII. A triedy, Nikola Barcziová v slovenskom jazyku a Simona Tirdová v anglickom jazyku. O hudobný doprovod sa postarala pani učiteľka hudobnej výchovy, Mgr. Valéria Birošová.  Žiaci VI. A triedy, Diana Čizmárová a  Maroš Žiga, členovia folklórneho súboru Jahôdka, hostí  privítali v krojoch  a obdarovali ich perníkovými srdiečkami zhotovenými špeciálne na túto príležitosť. Hostia sa potešili aj žiackym výrobkom, ex libris a záložkám do knihy, ktoré vyrábali žiaci I. a II. stupňa našej školy so svojimi pani učiteľkami Mgr. Janou Bajtošovou, PaedDr. Adrianou Szekeressovou a pani vychovávateľkou ŠKD, Tatianou Haleckou.

Riaditeľ našej základnej školy, RNDr. Ľuboš Hvozdovič a pani zástupkyňa pre II. stupeň, Mgr. Daniela Tirdová, privítali starostu MČ Košice Západ, PhDr. Pavla Mutafova, PaedDr. Evu Vincejovú z Metodického centra Bratislava, pána Mojmíra Božíka, riaditeľa hokejového klubu HC Košice a pána Pavla Doležala, predsedu Českého spolku v Košiciach.

Spolu so žiackymi Comenius tímami z Ostravy, zo Szikszó, z Czudeca a z našej základnej školy na príjemnej recepcii neformálne hovorili o vzniknutej publikácii. Samozrejme, nemohla chýbať ani torta v tvare našej encyklopédie, ktorú slávnostne rozkrojil starosta MČ Košice Západ, PhDr. Pavol Mutafov, spolu s riaditeľkou Českého centra, JUDr. Kateřinou Novotnou, našou hostiteľkou.

Kniha má tri časti. Prvá je venovaná piatim najpopulárnejším športom každej partnerskej krajiny a ich športovcom, texty sú napísané v rodnom jazyku partnerských krajín, v nemeckom a v anglickom jazyku.

Druhú časť encyklopédie tvorí šesťjazyčný slovník športovej terminológie v rodnom jazyku partnerských krajín, teda v slovenskom, českom, poľskom, maďarskom jazyku, v nemeckom jazyku, ktorý sa žiaci učia v škole a v anglickom jazyku, ktorý je pracovným jazykom projektu.

Tretia časť obsahuje výsledky ankety o obľúbených športoch detí v partnerských krajinách, ktoré majú rady, ktoré rady hrajú a ktoré rady sledujú v televízii. Výsledky ankety majú podobu grafov. Krstný otec našej športovej encyklopédie diskutoval so žiakmi a učiteľmi o tom, ako knihu tvorili, podpísal sa do školskej kroniky.

Po slávnostnom krste knihy do našej ZŠ zavítal bývalý československý trojnásobný víťaz košického MMM, Dr. Pavol Kantorek, v sprievode svojej manželky a  pána  Jána Sudzinu, nášho rodiča a zároveň člena organizačného výboru MMM. Otázky žiakov a učiteľov  boli zaujímavé a rozprávanie nášho hosťa pútavé a vtipné. Na záver besedy nám napísal venovanie do školskej kroniky a spoločná fotografia s týmto vzácnym športovcom nám bude pripomínať jeho návštevu v našej ZŠ. Beseda mala veľký ohlas aj u hostí z partnerských krajín.

5.10.2008 sa účastnící krstu encyklopédie zapojili do minimaratónu v rámci 85. ročníka MMM.